Може би най-големият враг на качествения живот е стресът. Той всъщност е естествена реакция – физиологична такава, която съществува заради нуждата от нея и дори може да ти спаси живота. Но не е ли по-добре този „спасител“ да се появява само в нужда, а не в и без това малкото свободни часове, които сме заделили за нас самите?
Преди да разгледаме решението, нека първо се запознаем с проблема.
Какво е стрес?
Стресът всъщност е естествена защита на тялото, която се активира, когато човек е в опасност – реална или въображаема. Веднъж активирана, тя изпълва тялото с хормони, чиято цел е да те подготвят за избягване или сблъсък с проблема. Споменатите са кортизол, адреналин и норадреналин. Това забавя нормалните функции на тялото – храносмилането и имунната система например, в полза на по-бързо дишане, кръвообращение, засилена бдителност и готовност на мускулите.
Събитията, които провокират тази реакция, са многобройни и разнообразни – силни шумове, агресивно поведение, нова работа, страшен момент в някой филм или дори първа среща.
Има три типа стрес:
- Остър стрес – това е най-често срещаният от трите типа. Характеризира се като краткосрочен стрес. Най-често бива причинен от мисълта за напрежението от предстоящи или наскоро минали събития. Например – след спор или ако наближава крайният срок да напишеш статия…
- Епизодичен остър стрес – хората, които често преживяват остър стрес или чийто начин на живот предполага чести срещи със стресови фактори, страдат от този тип. Човек с прекалено много задължения и неорганизирана среда може често да открие в себе си симптоми, характерни за хората с епизодичен остър стрес, най-често изразени в раздразнителност и напрежение. Индивиди, които се тревожат ежедневно за дребни неща, също често се сблъскват с този тип стрес.
- Хроничен стрес – това е най-опасният от трите типа, тъй като те смила отвътре в продължение на дълго време. Финансова нищета, нефункционално семейство, нещастен брак. Случва се, когато страдащият не вижда изход от ситуацията и спре да търси решение. Понякога хроничен стрес може да е причинен от травмиращо преживяване в ранна детска възраст.
Често пъти може да остане незабелязан, тъй като човек свиква с него. Може да стане част от характера на човек, винаги изтощавайки го, без значение от ситуацията, в която е попаднал.
Хората с този тип стрес често преживяват финален нервен срив, който може да доведе до сърдечен удар, инсулт или агресивни нападения.
Как да се справим със стреса?
„От напрежение ме заболя глава, корем и левият крак…“ В такъв случай ще предложим три метода за бързо облекчение.
Хапни си нещо вкусно. Яденето активира хормона допамин, който понижава нивата на стрес и повишава тези на щастието. Най-подходящите храни във войната със стреса са тези, богати на витамини B и C, както и на Омега 3 мастни киселини. Също така банани или шоколад, тъй като те повишават нивата на серотонин – друг хормон, също отговарящ за щастието. Други храни, които ще помогнат, можеш да намериш тук: https://www.health.com/food/12-superfoods-for-stress-relief.
Минута физически упражнения. Стресът стяга и напряга мускулите. Кратка серия физически упражнения (дори минута е достатъчна!) помагат на тялото да ги използва и след това ги отпуска. Освен това, повече кислород достига мозъка, органите и мускулите и веднага след това освобождава доза ендрофин – награда за тялото и душата. Упражненията, към които мога да те насоча, са скачане на въже, клекове, jumping jacks и подобни – интензивни аеробни упражнения. Стокилограмовата щанга я оставяме за друг път.
Прогресивна релаксация на мускулите. Това е много ефективна техника за релаксация, която може да отнеме не повече от петнадесетина минути. Основната идея е стягането и след това отпускането на всички основни мускулни групи, като се започне от главата и се стигне до пръстите на краката. Това, че първо си стегнал мускулите, позволява по-пълното им отпускане веднага след това. За разлика от горните две предложения, това може да е по-дългосрочно решение на проблема, тъй като също така сваля нивата на психологическо напрежение и раздразнение, което от своя страна намалява шанса да се стресираш в бъдеще. Повече информация и конкретни стъпки може да откриеш тук : https://www.puls.bg/relaks-c-34/da-se-osvobodim-ot-stresa-s-progresivna-muskulna-relaksatsiia-n-8656.
Дългосрочно решаване на проблема
Двата основни начина, които ще предложим за продължителното справяне със стреса, са медитацията и физическите упражнения.
Упражненията повишават нивата на хормоните на щастието, намаляват нивата на хормоните на стреса и са едно от най-ефикасните средства за борба не само със стрес, но и с депресия, инсомния и тревожност. Имат по-силен и дълготраен ефект дори от лекарства, създадени да се борят със стрес/депресия. Добре е да имаш определен режим, който следваш и е съобразен с възможностите ти. Ако нямаш възможност да се срещнеш с фитнес инструктор, в Интернет има стотици режими, подходящи за начинаещи.
Медитацията е един от най-хубавите навици, които човек може да си изгради в ХХI век. Повишава менталната сила, дава контрол на живота (следващия път когато те ядосат, ще имаш секунда в която ще обмислиш решението си, преди да ги цапнеш в носа) и позволява да живееш в сегашния момент. Това води до по-малко притеснения за бъдещето, по-малко размисли за миналото и по-лесно справяне с настоящето. Нивата на стрес на хората, които медитират, често пъти имат само минимална промяна, дори в стресова ситуация. Човек води по-балансиран живот с по-малко емоционални крайности.
Искаш ли още полезни съвети, трикове и тактики за продуктивност? Запиши се за нашия e-mail бюлетин и ще ги получаваш редовно. Ще ти подарим и мини-книга с 10 най-важни неща за продуктивността ти – още сега, когато се абонираш за бюлетина.