Кога беше последният път, когато взе решение за нещо? Много вероятно е да е било съвсем скоро.
Според някои източници, средностатистическият човек взима около 35 хиляди решения на ден. Звучи внушително и е такова. Разбира се, в това число влизат и неща като какво да облечеш днес и дреболии като избора дали да си направиш кафе сега или след като дочетеш тази статия (благодаря, ако избра второто 🙂 ). Тези дребни неща обаче също отнемат от ресурсите на ума ни и неусетно ни изморяват. Понякога могат дори да доведат до т.нар. синдром на умората от взимане на решения.
Когато мозъкът ти е уморен или не си в настроение, става по-трудно да взимаш и решения, които са големи, важни и могат значително да повлияят на живота и работата ти. Обикновено си мислим, че когато се стигне до толкова важни неща, разсъждаваме рационално, но не е точно така. Колкото по-спокойни и отпочинали сме и колкото по-добре се чувстваме физически, толкова по-вероятно е да разсъждаваме трезво и да взимаме наистина добри решения.
Един страхотно работещ подход за такива ситуации е да вземеш важните си решения еднократно, когато си в оптималното си състояние умствено и физически и да планираш предварително изпълнението им на практика. Ще ти дам пример как използвах тази техника в ежедневието си, за да започна да спортувам.
Знаех, че трябва да направя нещо за физическата си форма, дълго преди да пристъпя към действие. Отлагах началото по множество причини: притеснявах се, че не зная какво точно да правя, кой спорт е най-подходящ за мен, дали няма да се контузя от невежество и престараване… а в същото време много добре знаех и какво трябва (и искам) да направя: да тръгна на фитнес и да тренирам редовно (поне два пъти седмично като начало), докато вляза във форма и започна да виждам първите резултати.
Ако всеки път, когато идеята за спорт ми мине през ума, трябваше да убеждавам себе си да отида до залата и да пробвам някое упражнение, щеше да ми бъде трудно – особено в началото, когато още нямах изграден навик да го правя. Това щеше да означава да взимам решение да спортувам отново и отново, всеки път, когато тръгна към залата.
Вместо това издебнах момент, в който се чувствам добре и съм много мотивирана да тренирам и вместо да хукна веднага към фитнеса, си направих абонамент за работа с личен треньор два пъти в седмицата. С него набелязахме предварително два дни в седмицата, в които да ходя на тренировка в точно определени часове, с предплащане всеки месец.
След като ангажиментът влезе в календара ми за седмицата, а парите за тренировки излязоха от банковата ми сметка, решението беше взето. Оттук нататък „нямаше мърдане“: всеки вторник и четвъртък просто тръгвах към залата, без да мисля дали да ходя днес или не, а всеки месец подновявах абонамента, когато видех задачата за това в общия списък със сметки за плащане. Разбира се, и до днес има моменти, в които ме домързява и в тях се ядосвам на себе си, че съм взела това решение, но нямам избор: взето е и ми остава само да го изпълнявам. 😀
Това е и една от причините, поради които клиентите ни се чудят защо след консултацията по продуктивност започват да вършат с лекота неща, за които преди все не са намирали време, желание или и двете. Е, това е една от тайните, заради които нещата се получават. 😉 В момента, в който сме заедно, клиентът ми е най-силно мотивиран да постигне целта, заради която ме е потърсил. Точно това е идеалният момент да вземе решенията, които ще го придвижат максимално близо и бързо към нея и да планира действия, които да изпълнява редовно, за да изпълни на практика взетите решения. И точно това правим заедно: взимаме решения, набелязваме действия и ги планираме така, че да не се налага допълнително усилие за изпълнението им.
Ако искаш да пробваш самостоятелно, опитай да следваш тези стъпки:
- Изчакай момент, в който се чувстваш максимално добре и имаш силна мотивация за действие.
- Набележи точно какво искаш да постигнеш и какво трябва да направиш за тази цел. Много помага, ако запишеш целта и необходимите за постигането ѝ действия.
- Отвори календара или тефтера си със задачи и планирай действията от предишната точка. Набележи си колко често е необходимо да ги изпълняваш (ако не са еднократни) и ги въведи в графика си, така че когато дойде моментът да направиш нещо, да го свършиш, без да се замисляш.
След това остава само да действаш… и да се насладиш на резултата. 🙂
Да се запишеш в e-mail курса Супер фокус също ще бъде добро решение, за което няма да съжаляваш. Създаден специално за заети хора, той се състои от 19 e-mail съобщения с най-важното, което трябва да знаеш, за да се фокусираш възможно най-добре и да елиминираш разсейването и отлагането. Можеш да го четеш и прилагаш със свое собствено темпо, когато и както ти е най-удобно. Запиши се сега и направи следващата стъпка към своята супер продуктивност.