Фокусът върху това, което работим, е огромно предимство. Едва ли някой се съмнява в това. Как обаче да бъдем сигурни, че се фокусираме върху правилното нещо?
Възможен отговор ни дава концепцията Единственото нещо (The One Thing) на Гари Келър. Тя ни учи на продуктивност, като ни създава навик да се фокусираме само върху едно нещо във всеки момент.
Кое е това нещо, което ще направи всичко останало по-лесно или излишно?
Този въпрос стои в основата на Единственото нещо и него следва да си задаваме всеки път, когато се изправим пред дълъг списък със задачи, една от друга по-„важни“ и „спешни“.
Да предположим например, че в списъка си за днес имам следните задачи:
- Да отговоря на e-mail съобщенията от клиенти, които съм получила във връзка с проблеми с плащанията.
- Да инсталирам по-добра система за електронни разплащания.
- Да актуализирам файла с приходи за седмицата.
Кое би било моето Единствено нещо за деня? Инсталирането на по-добра система за разплащания се откроява като най-добрия избор. Защо? Защото е много вероятно новата и по-добра система да създава по-малко проблеми с плащанията (така че получените съобщения във връзка с това да намалеят) и да улесни отчитането на приходите и постъпилите плащания. Тоест, това е задачата, която ще направи останалите в списъка по-лесни или, с повече късмет, няма да се налага изобщо да ги върша.
Разбира се, изборът невинаги е толкова очевиден, но принципът е подобен при всяко прилагане на Единственото нещо.
А ако не знам кое е моето Единствено нещо?
Тогава твоето Единствено нещо е да намериш своето Единствено нещо. 🙂 Ако решиш да следваш стриктно препоръките на системата, не би следвало да започваш работа по която и да било задача, преди да откриеш коя от всички задачи в твоя списък отговаря най-добре на основния въпрос.
А ако моето Единствено нещо е много голяма, сложна задача?
В идеалния вариант ще успееш да свършиш работата по своето Единствено нещо за деня в рамките на този ден, че дори ще ти остане и време за друга работа. Какво да правиш обаче, ако се окаже, че за твоето Единствено нещо са необходими няколко дни или дори месеца?
В този случай отдели блок от време в графика си, през който със сигурност няма да прекъсваш работа и ще можеш да си позволиш да работиш напълно фокусирано. Системата Единственото нещо препоръчва този блок от време да е с продължителност от четири часа, но ако не можеш да си позволиш да работиш по тази задача толкова дълго, дори и час или по-малко ще ти свърши работа. Важното е през това време да работиш фокусирано, както и да го включваш в графика си всеки ден, без изключение, докато не завършиш задачата.
Допадна ли ти тази практика? Ако искаш да ти изпращаме информация за още полезни тактики за твоята продуктивност, запиши се в нашия e-mail бюлетин. Ще получиш безплатна книга с десетте най-важни неща за твоята продуктивност, а след това ще ти изпращаме още полезна информация всеки месец.