Да бъдем фокусирани, когато работим, е задължително, нали? Така не се разсейваме, не рискуваме да отложим задачата за по-късно и да отвлечем вниманието си с нещо по-маловажно. Но… въпреки това, понякога мозъкът ни има нужда от почивка.
Както всеки друг вид умствено усилие, фокусирането ни изморява. Липсата на енергия вследствие на дълго фокусиране може да ни направи по-импулсивни и по-малко склонни да помагаме на другите.
Разбира се, това не означава, че трябва изцяло да се откажем от фокусираната работа. (Всяка крайност е непрепоръчителна.) Добре е обаче от време на време да си почиваме. Установено е, че мозъкът ни работи най-добре, когато редуваме състоянията на фокус и почивка от него.
Ето и няколко препоръки за техники, които да пробваш, когато имаш нужда да намалиш фокуса:
- Пробвай позитивно конструктивно мечтаене (positive constructive daydreaming) или PCD. За да влезеш в това състояние, захвани се с лека физическа дейност, например разходка или плетене, представи си нещо приятно и остави ума си да се рее. По този начин могат да ти дойдат неочаквани творчески идеи или решения на проблеми, с които иначе ти е трудно да се справиш.
- Вземи си почивка за дрямка. За кратко освежаване са ти достатъчни 10 минути, но ако безуспешно се бориш с творческа задача, отпусни си един пълен цикъл на съня от 90 минути.
- Представи си, че си някой друг. Отдели около час за тази техника и през този час работи върху задача или проблем, като влезеш в ролята на друг човек: ексцентричен поет или някой, когото считаш за експерт в областта, от която е задачата. За максимален ефект личността, в чиято роля влизаш, трябва да е отпусната, весела, творческа и нещата да ѝ се получават с лекота… за да стане същото и с теб.
Макар и да звучи парадоксално, ако пробваш някоя от тези техники, ще се убедиш, че почивката от състоянието на фокус може да бъде много полезна. А за да подобриш още повече уменията си да се фокусираш, виж нашия курс по темата – той е любим на клиентите ни и е сред обученията ни, за които хората най-често се записват.